L’ESCOLA MARE DE DÉU DE L’ASSUMPCIÓ FINALISTA AL FESTIVAL “I CAN 2020”

Fa uns dies que vam rebre un correu amb aquesta informació:

“Els artistes del canvi de l’escola Mare de Déu de l’Assumpció amb el projecte STOP VIOLENCE han estat escollits com a finalistes del Festival I CAN. Alceu la veu aquest 20 de març a l’esdeveniment anual de Design for Change Espanya”

Fa un any que els alumnes de primer d’ESO de la nostra escola es van aventurar en el projecte Design for change.

 

En què consisteix aquest projecte Design for Change?

Utilitzant la metodologia DFC de cinc fases (basada en el Design Thinking), cada nen o nena sent el problema, imagina solucions, actua posant en marxa el pla d’acció, avalua i evoluciona (evolua) reflexionant sobre els aprenentatges i comparteix el projecte per inspirar a altres persones. Aquesta metodologia és tan senzilla que fins a nens i nenes de tres anys poden usar-la. El treball cooperatiu és fonamental, perquè generant converses s’arriba realment a solucionar el problema correcte. L’escolta i la cohesió de grup permet desenvolupar el potencial de qui hi participa, afavorint la inclusió.

En què consisteix el festival?

El Festival I CAN és una oportunitat per a amplificar la veu dels que han desenvolupat projectes Design for Change (DFC) i millorat el món amb els seus resultats. És un esdeveniment organitzat per DFC Espanya, que compta amb la Fundació Edelvives com a aliat i Fundació CEPA com a patrocinador. Al Festival I CAN es celebra que els i les més joves estan canviant el món, i es presenten els projectes finalistes per escollir un que representarà a Espanya a nivell internacional en el festival que se celebrarà a Brasil.

Quins han estat els tres projectes finalistes de l’escola?

STOP VANDALISM – 1er ESO A

El vandalisme urbà al nostre barri és una realitat i no ens agrada gens: cotxes cremats, pintades sense control a tot arreu, inseguretat… Nosaltres creiem fermament que l’art pot ser una eina que pot ajudar a tothom a trobar el seu lloc a la societat i per això hem volgut transformar una petita part de la nostra escola amb la nostra expressió artística, pintant una de les portes d’entrada al nostre centre educatiu. Com tot el que hem fet en aquest projecte, ho hem fet de manera comunitària participant els més petits i els més grans de l’ESO.  Una altra actuació a l’escola va ser fer unes xerrades per conscienciar a tota la comunitat educativa sobre l’efecte destructor del vandalisme i l’efecte positiu que pot tenir la creació artística. També vam fer una campanya publicitària per promocionar tot el contingut de les nostres actuacions per tota l’escola i vam comptar amb la col.laboració del professorat de de l’assignatura d’ètica de 4rt d’ESO per fer el disseny que després pintaríem a la porta de l’escola.

STOP VANDALISM

STOP VIOLENCE – 1er ESO B

Volíem conscienciar a la gent del barri de Sant Roc i voltants sobre accions violentes que desgraciadament sorgeixen en la societat actual. Per això vam decidir fer escenes violentes a peu de carrer. Vam tractar 4 tipus de violència en quatre escenes: bullying, ciberassetjament, violència verbal i física (masclista). Totes aquestes escenes acabaven amb una actuació o missatge positiu per tal de fer arribar a la gent que un canvi és possible si tots posem de la nostra part. Vam acabar la funció amb un rap sobre la importància d’aturar la violènciaSTOP VIOLENCE

STOP GENDER VIOLENCE – 1er ESO C

Vam arribar a la conclusió que hi ha molta violència masclista en la societat i en el barri. El projecte constava de diferents parts de conscienciació, com per exemple, xerrades a diferents classes de l’escola, parlar sobre la dona de la seva vida, fer un instagram contra la violència de gènere, venta de polseres amb missatges. Els diners recollits per la venta de polseres es destinaran a una associació d’ajudes a dones maltractades.STOP GENDER VIOLENCE

Un cop vam acabar les jornades vam decidir unificar els tres projectes en una sola proposta conjunta ja que tots tres projectes tractaven sobre diferents tipus de violència que afectaven diferents dimensions de la vida en societat i el vam anomenar: STOP VIOLENCE.

El desig de tots els alumnes participants era i és acabar amb qualsevol tipus d’acció violenta que pugui afectar negativament la vida comunitària al barri. ALUMNES DFC

Ús de cookies

L'escola Mare de Déu de l'Assumpció utilitza cookies pròpies i de tercers per millorar la seva experiència de navegació, així com realitzar tasques d’analítica. Si continua navegant entenem que accepta la nostra Política de Cookies. política de cookies, aquí trobarà més informació plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies